wtorek, 10 maja 2016

Kalendarium wydarzeń

Wybrany przeze mnie skrót wydarzeń jakie miały miejsce w XXI i XXII wieku. Aż po rok 2199, który jest domyślnym rokiem rozpoczęcia rozgrywki. Skupiłem się na pokazaniu rosnących możliwości ludzkości i najważniejszych wydarzeniach wpływających na aktualną sytuację społeczno-polityczną planety Poseidon.

Na przestrzeni przyszłych dekad na całym ziemskim globie wybucha wiele wojen włącznie z epizodami nuklearnych detonacji, kraje znikają, łączą się, pojawiają nowe.

2019 [Ziemia] Skonstruowano pierwszy komercyjny reaktor fuzyjny typu Yoshikawa.

2042 [Ziemia] Udało się poprawić geny waleniom (Cetacea [sytejsza] - rząd ssków) dzięki czemu stały się w pełni inteligentne.

2046 [Ziemia] Gibson Microelectronics wytwarza nadprzewodnik działający w temperaturze -5°C

2057 [Ziemia] Zbudowano wysoko wydajny komercyjny reaktor fuzyjny McCluskey.

2058 [Układ Słoneczny] Ibrium City - pierwsze stałe miasto na Księżycu.

2068 [Układ Słoneczny] Zbudowano windę orbitalną na Marsie.

2075 [Układ Słoneczny] Powstaje górnicza baza w pasie asteroid.

2078 [Układ Słoneczny] Na krawędzi Układu Słonecznego w Obłoku Oorta odkryto tunel czasoprzestrzenny prowadzący do innego systemu w Gwiazdozbiorze Węża z nadającą się do zamieszkania wodną planetą nazwaną później Poseidonem (woda pokrywa 97% jej powierzchni). Podróż w jedną stronę trwa 6-12 miesięcy.

2079 [Ziemia] Zaczyna działać winda kosmiczna.

[2080 Lambda Serpentis] Załogowa misja Argos 12 bada układ Lambda Serpentis odkrywając planetę podobną do Ziemi.  

2080 [Ziemia] UNSA zaczyna budowę wielkiego statku kolonizacyjnego. Stosunkowo nieznana firma GenDiver dostaje kontrakt na modyfikację genetyczną kolonistów.

2087 [Poseidon] Na pokładzie UNSS Cousteau przybywają na Poseidon pierwsi koloniści w ramach projektu Athena (5 tyś. ludziowatych aquaformów jak i 500 waleniowatych) z zapasami na pewien czas. Zakładają miasto Haven.

2090 [Ziemia] Zmutowany wirus niszczy zbiory, zaczyna się 75 letnia klęska głodu zwana Zarazą Fischera lub po prostu Zarazą (the Blight). Ziemianie walczą o przeżycie i kolonizatorzy Poseidona zostają wkrótce spisani na straty.

2093 [Ziemia] W celu uratowania ludzkości powołano ponad państwową organizację GEO (Global Ecology Organization).

2094 [Ziemia] El Dorado pierwsze miasto poza jurysdykcją UN zarządzane przez korporację.

2096 [Ziemia] Terroryści niszczę ziemską windę kosmiczną

2100 [Ziemia] GEO otrzymuje jurysdykcję nad większością planety.

2120 [Ziemia] GEO ogłasza pokonanie zarazy. Na jej skutek z 10,5 mld ludzkości ocalało niecałe 4,8 mld. Ludzkość przez następne dekady powoli się odbudowuje. Kontrola narodzin pozwala na dwoje dzieci w rodzinie.

2135 [Ziemia] Odbudowano ziemską windę kosmiczną.

2165 [Poseidon] Na orbitę przybywa UNSS Robert Perry - nowy ziemski statek z personelem GEO. Liczebność populacji z pierwszego statku kolonizacyjnego wzrosła do 40 tyś. choć teraz są rozproszonymi prymitywnymi plemionami. Przyjmują nowych przybyszów z mieszanymi uczuciami.


Co ciekawe, prymitywizm osadników jest ich świadomym wyborem. Gdy uświadomili sobie, że zostali zostawieni sami sobie zaczęli się zastanawiać jak przetrwać. Mieli ograniczoną ilość zapasów i części zamiennych a brak sprzętu i technologii do wytwarzania nowych. Wszystko było przewidziane na maksymalnie 10 lat, aż do przybycia następnego statku kolonizacyjnego z Ziemi. Rozważali wykonalne cofnięcie się do poziomu 19 wieku co wiązałoby się z wydobywaniem kopalin i oparciem na prostym przemyśle. Ze względu na ograniczoną ilość populacji a więc siły roboczej niezbędnej do pracy zrezygnowali z tego pomysłu. Widząc jak trudne warunki pogodowe i przyrodnicze mogą łatwo zdziesiątkować mieszkańców postanowili rozproszyć się po wyspach. Zdecydowali, że poziom technologiczny musi zdatny do utrzymania przez małe, samodzielne społeczności przez nieokreślony okres czasu. W czasie tranzycji wykorzystali technikę tak długo jak się dało przystosowując się do zastanych warunków, badając faunę i florę, opracowując zielniki, uprawy i szkolenie odpowiednich umiejętności wśród populacji. Słowem wszystko co będzie im przydatne do dalszego przetrwania gatunku.Od 2165 roku, przez następne dekady przybywa więcej kolonistów, korporacje, syndykaty przestępcze, GEO, ich siły pokojowe i policyjne, oraz każdy marzący o drugiej szansie, nowym początku lub szukający okazji do wzbogacenia.2181 [Poseidon] Atlas Materials buduje na głębokości 152 metrów placówkę badawczą na 250 osób nazwaną Undersea Habitat 1.

2185 [Poseidon] Odnaleziono dziwny krzemian, nazwany później Long John. Substancję znacznie ułatwiającą manipulacje genetycznie i pozwalającą wydłużyć życie. Skutkuje to gorączką złota.

2189 [Poseidon] Pierwsze śmiertelne ofiary przemocy kiedy Biogene chciało zastraszyć mieszkańców wioski niedaleko bogatego złoża Long Johna.

2190 [Poseidon] Lavender Organics buduje pierwsze pływające miasto - Dyfedd.

2192 [Poseidon] GenDiver niszczy podwodną staję mieszkalną Atlasa. Wybucha mniejsza wojna między korporacjami.


2194 [Poseidon] By okiełznać narastające konflikty GEO ustanawia garnizon 12 GEO-szeryfów, oddziały szturmowe i sędziów.

2195 [Poseidon] Na orbicie polarnej skończono budowę Prosperity - stacji orbitalnej GEO.

2199 [Poseidon]
  • Populacja przekroczyła 2 miliony, a Haven zamieszkuje 500 tyś. Wszystkich potomków pierwszych kolonistów jest około100 tyś. 
  • Na podwodnych górach Dunedin zespół badaczy odkrył coś wyglądającego na pozostałości pradawnych budowli. 
  • Napływowi koloniści coraz częściej wadzą się z tubylcami o ziemię a ci starają się przeciwdziałać niszczeniu środowiska. 
  • Część najradykalniejszych staje się ekoterrorystami. 
  • Wybuchła wojna Sierra Nueva między tubylcami a korporacją GenDiver
  • Administrator koloni John Bishop jest w stanie krytycznym po ataku terrorystycznym w centrum Haven
  • GEO przerzuca kilka tysięcy nowego personelu wojskowego by okiełznać wzrastające liczne zbrojnych wystąpień i ataków nawzajem między korporacjami a także tubylcami.


W ciągu stu lat cywilizacja ludzka przeszła od skraju wymarcia do świtu nowej ery. Ludzkość skolonizowała nową granicę i odnalazła klucz do własnej nieśmiertelności. Na wodnym świecie ludzie rozpoczęli badanie zagadkowego dziedzictwa obcych, które pozwoli cywilizacji przekroczyć kolejne granice lub sprowadzi samozagładę.Grafika: tu, tam, tu, tam, tu, tam, tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...