poniedziałek, 24 września 2012

Bohaterowie Utopii

Nie występują w Utopii klasyczne profesje, które określają umiejętności postaci bądź dodają jej unikalne zdolności. Gracz sam, swoimi decyzjami i działaniami, rozwija interesujące go atrybuty. Występuje co prawda coś profesji podobnego lecz bardziej pasującym określeniem byłoby powołanie. Określa ono czym zajmuje się postać i zarys jej motywacji. Przydaje się to jako archetyp będący punktem zaczepienia przy tworzeniu nowych postaci.

Oto osiem archetypów jakie stworzyłem na potrzeby testowej kampanii.

W nawiasach podana jest domyślna cecha dominująca. Choć można zmienić ją na dowolną inną. Tak samo podane archetypy są tylko przykładami. Jeśli gracze mają pomysł na cokolwiek innego to z punktu widzenia gry nie ma żadnych przeciwwskazań.

  • Włóczęga (Ciało) – wieczny wędrowiec nie mogący nigdzie zagrzać miejsca. Ciekawy ludzi i nowych krain, czujący, że trawa jest zawsze bardziej zielona gdzie indziej.
  • Obrońca (Ciało) – zaprzysiężony obrońca słabych i uciśnionych. Szczególnie tych żyjących w dziczy z dala od dużych skupisk. Maluczkich i zagubionych potrzebujących opieki i wsparcia.
  • Odkrywca (Spryt) – zachwycony cudami i różnorodnością świata. Wyrusza w drogę by wydrzeć ukryte przed oczami postronnych tajemnice. Poszukiwacz nowych szlaków, obcych kultur, zapomnianych budowli i egzotycznych krain.
  • Łowca (Spryt) – bywalec dziczy, myśliwy, tropiciel bestii, łowca trofeów. Poszukujący coraz trudniejszych wyzwań by się sprawdzić i doskonalić swoje umiejętności.
  • Rozjemca (Duch) – negocjator, twórca praw. Świat już widział zbyt wiele przelanej krwi niewinnych. Strach zatruwa ludziom myśli a tylko wiedza i zrozumienie przemienia obcych w przyjaciół. Słowa rozsądku, ustanowione prawa i zapisane traktaty mogą pogodzić zwaśnione plemiona by odłożyły broń i spróbowały żyć w pokoju.
  • Bard (Duch) – artysta, historyk, zbieracz opowieści i legend często przekazywanych tylko w formie pieśni. Poszukiwacz zaginionej wiedzy i badacz starych kultur poprzez ich wytwory czy też starożytne pisma. 
  • Możny (Status) – wpływowy i majętny. Został podróżnikiem porzucając dotychczasowe wygodne życie dla wielkiej wagi misji bądź z nudów. Żądny egzotycznych wrażeń i ekscytujących nowości.
  • Kupiec (Status) – człowiek interesu. Czas pogrzebał wiele plemion i zatarł trakty do wielu krain. Ziemie niczyje skrywają takie skarby jak surowce, żyzną glebę czy zapomnianą wiedzę. Poszukiwacz nowych umów handlowych ku własnej lecz też powszechnej korzyści.

Przy okazji się pochwalę, że moja autorka ma całkiem nieźle i skończenie jej w tym roku wygląda nawet prawdopodobnie. Pierwotna idea jaka zarysowała się ponad rok temu w międzyczasie wielokrotnie ewoluowała. Kolejny sezon przygód przynosi ogrom karmienia zwrotnego i krok po kroczku wyłania się z tego coś solidnego. Zasady upraszczają się i skracają a ku mojemu wielkiemu zadowoleniu ich sedno zajmują teraz tylko dwie strony (A4, czcionka 10, interlinia 1,5). Mieści się na nich pięć modułów: postać, rozwój, starcie, arché i konsekwencje.

Pomyślałem, że wrzucę wkrótce kilka notek opisujących jak to wygląda na chwilę obecną. Także przygotuję dla chętnych zestaw "beta" składający się z zasad, gotowych postaci i kampanii do rozegrania. A nuż ktoś też będzie miał ochotę przetestować.
photo credit: marie-ll via photopin cc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...