Tworzenie tysięcy słów słusznie może przerazić. Także niemożliwe będzie nauczenie się i spamiętanie wszystkiego więc cały pomysł wydaje się bezsensowny. Istnieje jednak mała i działająca proteza języka dająca się jeszcze ogarnąć lub chociaż spisać na małej ściądze.
Istnieje coś takiego jak naturalny metajęzyk semantyczny aktualnie rozwijany przez prof. Annę Wierzbicką składający się z elementarnych pojęć obecnych w każdym języku w realnym świecie. Można wielokrotnie łączyć ze sobą te podstawowe elementy tworząc pojęcia bardziej złożone. W sumie jest sześćdziesiąt kilka słów w kilkunastu grupach. Do stworzenia elfiego/krasnoludziego/hobbickiego wystarczy wymyślić tych kilkadziesiąt tłumaczeń i gotowe. A ile będzie zabawy w łączenie klocków bądź odcyfrowywanie złożonych pojęć w tajemnym manuskrypcie.
- ja, ty, ktoś, ludzie, coś, ciało;
- rodzaj, część;
- ten, ten sam, inny;
- jeden, dwa, niektóre, dużo, mało, wszystko;
- dobry, zły;
- duży, mały;
- myśleć, wiedzieć, chcieć, czuć, widzieć, słyszeć;
- mówić, słowo, prawda;
- robić, dziać się, ruszać się, dotykać;
- być (gdzieś/kimś), mieć;
- żyć, umrzeć;
- kiedy, teraz, przed, po, długo, krótko, przez pewien czas, chwila;
- gdzie, tutaj, pod, nad, daleko, blisko, z tej strony, wewnątrz;
- nie, być może, móc, bo, jeżeli;
- bardzo, więcej;
- tak jak (taki jak).
ps.
Oprócz wyjaśniania znaczenia można bardziej złożone pojęcia tworzyć jako nowe słowa przez złożenie podstawowych pojęć. Coś na kształt niemieckiego. Można przykładowo każdemu elementarnemu pojęciu przypisać się jedną sylabę i dzięki temu powstaje nam dziwne narzecze.
Np. lekarz = dobry ktoś coś robić jeżeli ludzie móc umrzeć
1. gupefidowepikada
dobry - gu, ktoś - pe, coś - fi, robić - do, jeżeli - we, ludzie - pi, móc - ka, umrzeć - da
2. doktocorojelumuum
dobry - do, ktoś - kto, coś - co, robić - ro, jeżeli - je, ludzie - lu, móc - mu, umrzeć - um
photo credit: Dunechaser via photopin cc
dokładnie tak, u mnie w Klanarchii Gracze prowadzący postacie Soldatów poprzerabiali część często używanych słów (zwłaszcza przekleństw oraz terminów wojskowych) używając pierwowzorów z języków rosyjskiego i ukraińskiego (na dodatek sami biegle mówili po rosyjsku, w przeciwieństwie do całej reszty, czasem więc całe kwestie ich postacie wypowiadały w tym języku), podobnie zrobił Gracz grający Technoklanytą - tylko że użył w tym celu języka japońskiego oraz Rytualista - hebrajski, a ja musiałem ostatecznie powymyślać dla Hanzy (włoski)...
OdpowiedzUsuńze 2 lata temu próbowaliśmy nawet na oficjalnym forum Klanarchii takie słowniki tworzyć, ale pomysł umarł, właściwie jak niemal wszystko, co było związane z oficjalną Klanarchią :)
Doskonała sprawa.
A udzielasz się jakoś przy nowej edycji Klanarchii?
UsuńBo baza fanowska tego systemu choć nieliczna to chyba dość silna i chętna do tworzenia patrząc choćby na Ciebie.
nie, nie dostąpiłem zaszczytu :)
Usuń