środa, 25 września 2013

Dać rzeczy słowo

Bawiąc się w wymyślanie własnych krain, ras czy cywilizacji można się pokusić o wymyślenie osobnego języka. Prowadzący może chcieć wprowadzić tajemnicze listy, inskrypcje czy księgi zapisane dla klimatu inną mową. Także gracze prowadzący hobbita, krasnoluda bądź elfa mogą mieć chęć poudawać rozmowę z BNowym pobratymcem.

Tworzenie tysięcy słów słusznie może przerazić. Także niemożliwe będzie nauczenie się i spamiętanie wszystkiego więc cały pomysł wydaje się bezsensowny. Istnieje jednak mała i działająca proteza języka dająca się jeszcze ogarnąć lub chociaż spisać na małej ściądze.


Istnieje coś takiego jak naturalny metajęzyk semantyczny aktualnie rozwijany przez prof. Annę Wierzbicką składający się z elementarnych pojęć obecnych w każdym języku w realnym świecie. Można wielokrotnie łączyć ze sobą te podstawowe elementy tworząc pojęcia bardziej złożone. W sumie jest sześćdziesiąt kilka słów w kilkunastu grupach. Do stworzenia elfiego/krasnoludziego/hobbickiego wystarczy wymyślić tych kilkadziesiąt tłumaczeń i gotowe. A ile będzie zabawy w łączenie klocków bądź odcyfrowywanie złożonych pojęć w tajemnym manuskrypcie.
 1. ja, ty, ktoś, ludzie, coś, ciało;
 2. rodzaj, część;
 3. ten, ten sam, inny;
 4. jeden, dwa, niektóre, dużo, mało, wszystko;
 5. dobry, zły;
 6. duży, mały;
 7. myśleć, wiedzieć, chcieć, czuć, widzieć, słyszeć;
 8. mówić, słowo, prawda;
 9. robić, dziać się, ruszać się, dotykać;
 10. być (gdzieś/kimś), mieć;
 11. żyć, umrzeć;
 12. kiedy, teraz, przed, po, długo, krótko, przez pewien czas, chwila;
 13. gdzie, tutaj, pod, nad, daleko, blisko, z tej strony, wewnątrz;
 14. nie, być może, móc, bo, jeżeli;
 15. bardzo, więcej;
 16. tak jak (taki jak).
Niestety stosowanie nie jest tak proste jakby się mogło wydawać. Z drugiej strony może to być solidne wyzwanie dla inteligencji graczy. Dla zainteresowanych polecam poćwiczyć tworzenie pojęć tak podstawowych jak: światło, ciepło, noc, księżyc.

ps.
Oprócz wyjaśniania znaczenia można bardziej złożone pojęcia tworzyć jako nowe słowa przez złożenie podstawowych pojęć. Coś na kształt niemieckiego. Można przykładowo każdemu elementarnemu pojęciu przypisać się jedną sylabę i dzięki temu powstaje nam dziwne narzecze.

Np. lekarz = dobry ktoś coś robić jeżeli ludzie móc umrzeć

1. gupefidowepikada
dobry - gu, ktoś - pe, coś - fi, robić - do, jeżeli - we, ludzie - pi, móc - ka, umrzeć - da

2. doktocorojelumuum
dobry - do, ktoś - kto, coś - co, robić - ro, jeżeli - je, ludzie - lu, móc - mu, umrzeć - um


photo credit: Dunechaser via photopin cc

3 komentarze:

 1. dokładnie tak, u mnie w Klanarchii Gracze prowadzący postacie Soldatów poprzerabiali część często używanych słów (zwłaszcza przekleństw oraz terminów wojskowych) używając pierwowzorów z języków rosyjskiego i ukraińskiego (na dodatek sami biegle mówili po rosyjsku, w przeciwieństwie do całej reszty, czasem więc całe kwestie ich postacie wypowiadały w tym języku), podobnie zrobił Gracz grający Technoklanytą - tylko że użył w tym celu języka japońskiego oraz Rytualista - hebrajski, a ja musiałem ostatecznie powymyślać dla Hanzy (włoski)...
  ze 2 lata temu próbowaliśmy nawet na oficjalnym forum Klanarchii takie słowniki tworzyć, ale pomysł umarł, właściwie jak niemal wszystko, co było związane z oficjalną Klanarchią :)

  Doskonała sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A udzielasz się jakoś przy nowej edycji Klanarchii?
   Bo baza fanowska tego systemu choć nieliczna to chyba dość silna i chętna do tworzenia patrząc choćby na Ciebie.

   Usuń
  2. nie, nie dostąpiłem zaszczytu :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...